مزایای استفاده از  ال ای دی

مزایای استفاده از ال ای دی

لامپ LED چیست؟
   لامپ های ال ای دی درواقع مجموعه ای از یک یا چند ال ای دی می باشند که برای بدست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار داده می شـوند و بـه منظور تأمین روشنایی و یا تزئینات مـورد اسـتفاده قـرار می گیرند.
   مشخصات منحصر به فرد ال ای دی باعث شده است که لامپ های ال ای دیبه سرعت جایگزین سایر منابع تأمین روشنایی گردند و از مصادیق بارز آن می توان به چراغ ها و علائم راهنمایی ساخته شده با ال ای دی اشاره کرد که در حال حاضر درکشور ما در مقیاس گسترده ای به کارگرفته شده اند و جایگزین نمونههای قدیمی شده اند.
   درحال حاضر تولیدکنندگـان لامپ های قدیمی که معروف ترین آنها شـرکت OSRAM می¬باشد به صورت¬گسترده-ای بر روی تولید لامپ¬های ال ای دیسرمایه¬گذاری نموده¬اند و موضوع زمانی جالب¬تر می¬شودکه بدانیم¬که پیشرفته-ترین شرکت در زمینه تولید لامپ¬های¬کم مصرف ( که در حال حاضـر از نظر عده¬ای¬گزینه مناسب¬تری نسبت بـه لامپ¬های ال ای دی می¬باشند) همین شرکت OSRAM می¬باشد و سرمایه¬گذاری عظیم شرکت بر روی ال ای دی ها نشانگر این نکته است¬که آنها نیز به این موضوع¬که هیچ¬گونه منبع روشـنایی در آینـده قابل رقابت با لامپ¬های ال ای دی نمی باشد، کاملاً آگاه می باشند.
چرا لامپ ال ای دی؟ ( مزایای استفاده از لامپ¬های ال ای دی)
   در واقع  هدف اصلی ما از این بحث پاسـخ به این سؤال است¬که: استفاده از لامپ¬های ال ای دی نسـبت بـه سـایر لامپ¬های موجود چه مزایایی در بر دارد؟
   در ذیل تعدادی از مزیت¬های عمده لامپ¬های ال ای دی را نسبت به سایر لامپ¬ها توضیح خواهیم داد.
1- بازده
   در حال حاضر لامپ¬های ال ای دی بازده ای بین 20 تا 40 رومن بر وات را دارا می¬باشند و این در حالی است-که این مقدار برای لامپ¬های التهابی 12 تا 15 لومن و برای لامپ¬های¬کم مصرف 35 تا 60 فومن بر وات و برای لامپ¬های بخار سدیم این میزان به 100 لومن بر وات می¬رسد. مشاهده می¬کنید که ظاهراً لامپ¬های ال ای دی برتری خاصی نسبت به لامپ¬های¬کم مصرف و یا بخار سدیم ندارند. اما نکته¬ای¬که باعث تمایز و برتری بازده لامپ-های ال ای دی نسبت به سایرین می¬شود، این است¬که اولاً نور تولید شده توسط آنها در تمام فضا پراکنده نمی¬شود و ثانیاً شامل پرتوهای فرا بنفش و مادون قرمز نمی¬باشند و این باعث می¬شودکه شدت نور آنها در فضای مورد نظر نسبت به سایرین بیشتر باشدکه در اماکن مختلفی¬که نیاز به نور متمرکز مانند فعالیت¬های ابزار دقیق در صنایع، شرکتها و ادارات استفاده نمودکه این موضوع در شکل زیر نشان داده شده است.
   علاوه بر موارد فوق شما می¬توانید برای نیازهای مختلف خود بوسیله لامپ¬های LEDنور مورد نیاز خود را تأمین کنید، نه کمتر و نه بیشتر و این در حالی است¬که به علت مشکلات متعدد، لامپ¬های قدیمی را نمی¬توان با هر توان دلخواه تولیدکرد و معمولاً دارای استانداردهـای خـاصی می¬باشند و معمولاً نور آنها نیز مانند لامپ¬های LED قابل تنظیم نمی¬باشند.
2- قابلیت اطمینان بالا
   فرض¬کنیدکه احتمال ازکار افتادن یک LED در ساعات 1 تا 5000 برابر با 002/0 باشد و اگر یک لامپ LED را با 500 عدد LED درنظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به ازکار افتادن 200 LED بدانیم، آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان 1 تا 5000 ساعت برابر با 002/0 به توان 200 که تقریباً برابر با صفر می-باشد.
   لذا زمانی¬که یک لامپ LED را در شرایط استاندارد به¬کارگرفته شود، می¬توان مطمئن بودکه تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود. به همین علت در حال حاضرکلیه لامپ¬های LED از سوی تولیدکنندگان خارج ازکشور تا 5 سال تضمین می¬شوند و این شرکت¬ها متعهد می¬شوندکـه در صـورت بـروز هرگـونه خرابی در هر نقطه دنیا بدون دریافت هیچ هزینه¬ای محصولات خود را جایگزین نمایند.
3- عمر مفید بالا
    تا قبل از ظهور لامپ¬های LEDبالاترین عمری¬که برای منابع روشنایی ثبت شـده بـود چیزی در حدود 5000 ساعت بود و این مقدار با کمترین طول عمر متصور برایLED ها قابل مقایسه نمی¬باشد.
    حال بیاییم اثر دو خصیصه¬ای¬که در فوق ذکر شد را بررسی نماییم.
   معمولاً هر زمان¬که از یک خیابان عبور می¬کنید یک یا چند عدد از لامپ¬های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آنها را جایگزین می¬کنندکه این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می¬باشد، ولی با جایگزینی لامپ¬های LED به جای لامپ¬های قدیمی می¬توان تا میزان زیادی در این هزینه¬ها صرفه جویی نمود. پلاک‌های ال ای دی با عمر 2000 ساعت امروزه نیاز به لامپ‌های در ورودی را از بین برده است.
4- عدم وجود پرتوهای فرا بنفش و مادون قرمز
   همواره نوری¬که توسط منابع روشنایی تولید می¬شده است به همراه پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز بوده است-که در حوزه بینایی ما قرار ندارند وکاربردی¬که به منظور تأمین روشنایی ندارند. اما موضوع به اینجا ختم نمی¬شود پرتوهای فرابنفش علاوه بر این¬که کاربردی در تأمین روشنایی ندارند، بلکه برای انسان مضر می¬باشند و دانشمندان، بر اساس نتایج آخرین تحقیقات زنان را از قرارگرفتن در زیر نور لامپ¬های مهتابی و کم مصرف منع کرده¬اند. چون این¬گونه لامپ¬ها میزان زیادی پرتو فرا بنفش از خود منتشر می¬کنند و این درحالی است¬که تأثیر پرتوهای فرا بنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست سالها پیش به اثبات رسیده است.
5- به کارگیری با ولتاژ های بسیار پایین
   ولتاژ مورد استفاده لامپ¬های LED می¬تواند بسیار پایین باشد و جالب است¬که لامپ¬های LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نور افشانی خواهد پرداخت و می¬توان آنها را با ضعیف¬ترین و کوچک¬ترین باطری¬ها تغذیه نمود. بنابراین می¬توان بسیاری از سیستم¬های روشنایی صنایع و ساختمان¬ها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبکه سراسری توسط باطری¬ها و پیل¬های مستقیم تغذیه نمودکه مشکل پیک و دره بار شبکه را تاحدودی مرتفع نموده و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماکن صعب العبور و فواصل بالا را کاهش داد.
6- تولید حرارت کم
   حرارت تولیدی توسط LED بسیار ناچیز است و علت آن پایین بودن میزان انرژی مصرفی آن است و این خاصیت از گرم شدن محیط اطراف و نیز صدمه رساندن به قاب¬ها و حباب¬های محافظ ( معمولاً بعد از مدتی لامپ-های التهابی آنها را ذوب می کنند) جلوگیری می¬نماید.
7- قابلیت استفاده از هر دو نوع جریان
   لامپ¬های LED به طور معمول از جریان DC استفاده می¬کنند، ولی به راحتی با قرار دادن یکسوکننده¬ها می-توان از جریان AC نیز برای تأمین انرژی مورد نیاز آنها استفاده نمود. البته درحال حاضر LED هایی تولید می-شوندکه بدون نیاز به اینورترهای جریان و یکسو سازها به راحتی با جریان AC به فعالیت می¬پردازند.
   این قابلیت LED باعث می¬شودکه برای استفاده از منابع انرژی خورشیدی¬که جریان برق تولیدی آنها به صورت DC می باشد بدون نیاز به اینورترهای جریان (معمولاً هزینه زیادی در بر دارند و کار با آنها و نگهداری آنها بسیار مشکل است) مستقیماً انرژی تولیدی را به مصرف رساند.
   این خصوصیت و توان مصرفی پایین لامپ های LED باعث شده است¬که بتوان بدون دسترسی به شبکه¬های برق رسانی بوسیله هر نـوع منبـع تولید انرژی به صورت¬کاملاً اقتصادی از لامپ¬های LED به منظور تأمین روشنایی استفاده نمود.
   جدیدترین محصول بر پایه این خصوصیت LED توسط شرکت SHARP ارائه گردیده است که یک دیوار از جنس پانل¬های خورشیدی می¬باشد که در آن LED کارگذاشته شده است و در طول روز به ذخیره انرژی و در طول شب به نورافشانی و تأمین روشنایی محیط می¬پردازد.
   علاوه بر موارد فوق یک خاصیت منحصر به فرد دیگر لامپ¬های LED این است¬که اگر یک لامپ LED را درکنار هر نوع لامپ دیگر با توان برابر به یک نوع منبع تغذیه DC متصل نماییم، مدتها پس از آنکه لامپ نمونه دیگر شروع به کم نور و خاموش شدن نمود لامپ LED همچنان بدون¬کاهش در میزان نور به¬کار خود ادامه خواهد داد.
   این امر به علت خاصیت CURRENT ORINTED لامپ¬های LED می¬باشد. به این معنی¬که نور آنها تابعی از جریان است و برخلاف سایر منابع روشنایی¬که VOLTAGE ORIENTED هستند، با تغییر ولتاژ تغییری در نور آنها حاصل نمی شود.
8- قابلیت به کارگیری در دمای 40- درجه و 85+ درجه سلسیوس
   به جرأت می¬توان¬گفت¬که لامپهای LED در هر نقطه ازکره خاکی در هر فصلی قابل استفاده می¬باشند و توانایی قابل توجهی در تحمل تغییرات دما دارندکه مشابه آن را در هیچیک از منـابع روشـنایی نمی¬تـوان یـافت و شـما می¬توانید LED را در دمای 50- درجه و 100+ درجه سلسیوس به راحتی نگهداری نمایید.
   معمولاً در نقاط صعب العبور و دارای شرایط جوی نامساعد امکان استفاده از هیچ یک از لامپ¬های قدیمی به آسانی وجود ندارد و باید تدابیر خاصی برای حفظ و نگهداری آنها اندیشیده شود، ولی می¬توان لامپ های LED را به راحتی در هر مکانی بدون نیاز به مراقبت¬های خاص مورد استفاده قرار داد.
9- افزایش بازده در شرایط کاهش جریان
   پیش¬ترگفته شدکه می¬توان با کاهش جریان نور لامپ¬های LED را به میزان دلخواه تنظیم¬کرد. حال ممکن است تصور شودکه با کاهش جریان مانند سایر لامپ¬ها از میزان بازده لامپ¬های LED نیزکاسته خواهدشد. ولی حقیقت این است¬که هرچه جریان¬کاهش یابد برخلاف سایر منابع روشنایی، میزان بازده نوری این لامپ¬ها افزایش می¬یابد و از بازده نامی آنها نیز بیشتر می¬شود.
10- امنیت بالا
   در صورت استفاده از لامپ¬های LED چون این¬گونه لامپ¬ها را می¬توان با استفاده از ولتاژ های پایین و امن به کار برد و علاوه بر این تولید حرارت توسط این¬گونه لامپ¬ها بسیار کم است، خطر برق گرفتگـی، سـوختگی و حریق را می¬توان تا میزان زیادی کاهش داد و بسیاری از موارد ایمنی را که در مورد لامپهای قدیمی باید رعایت می¬کردیم، حذف نمود.
11- قابل رؤیت بودن نور LED ها نسبت به لامپ¬های التهابی به میزان 10x 
      نور تولید شده توسط لامپ¬های LED به علت ماهیت خود و درخشندگی بسیار زیاد تا فواصل بسیار دور قابل رؤیت می¬باشد و حدوداً میزان فاصله¬ای¬که می¬توان نور آنها را تشخیص داد 10 برابر لامپ¬های معمولی می¬باشد. به همین علت در بسیاری از چراغها و علائم هشداد دهنده و راهنمایی جایگزین نمونه¬های قدیمی شده¬اند.
12- حشرات از نور گریزانند
   در لامپ¬های قدیمی بعد ازگرد و غبار آلودگی ناشی از تجمع حشرات در اطراف این¬گونه لامپها مهمترین عامل کاهش نور این¬گونه لامپ¬ها مهم¬ترین عامل¬کاهش نور این¬گـونه لامپ¬ها بودکه میزان بازده نـوری را تا حد بالایی کاهش می¬داد و بدین صورت مصرف انرژی به ازای محصول نوری بالا می¬رفت و هر از چندگاهی باید آنها را تمیز می¬کردیم، ولی با توجه به اینکه نور تولید شده توسط LED برخلاف سایر نورها نه تنها حشرات را جذب نمی-کند، بلکه حشرات را از محیط پراکنده می¬کند و در نتیجه علاوه بر ایجاد محیطی بدون مزاحمت حشرات، از آلوده شدن حباب لامپ LED توسط حشرات نیز خبری نیست.
مهم¬ترین کاربردهای چراغهای LED 
روشنائی معابر
   کاربرد دیگر ال ای دی در بخش تأمین روشنائی معابر می¬باشد. بر طبق آمار ارائه شده در ترازنامه انرژی سال 82 حدود 4/4672 کیلو وات ساعت در بخش روشنایی معابر مصرف انرژی الکتریکی داشته¬ایم که اکثر این روشنایی¬ها با لامپهای جیوه¬ای یا بخار سدیم تأمین¬گشته¬اندکه با جایگزینی لامپهای LED می¬توانیم این مصرف را تا حد زیادی کاهش دهیم.