استفاده از تجهیزات نورپردازی با توجه به معماری

استفاده از تجهیزات نورپردازی با توجه به معماری

چراغ های روشن کننده سطوح عمومی

چراغ های روشن کننده سطوح عمومی، در انواع مختلف نورپردازی استفاده می شوند:

چراغ های روشن کننده سطوح عمودی چشمی در اصل نورهای رو به پایین با یک محافظ چشمی شکل روی سطوح جانبی اتاق هستند.

چراغ های روشن کننده لنزی فریم دار مانند نورهای رو به پایین هستند، اما یک لنز زاویه دار دارند که نور را به یک سمت می تابند.

چراغ های روشن کننده گشوده و لنزی نیمه فریم دار و واقع روی سطوح، نور را به سوی یک دیوار همجوار می تابانند و عموماً بسیار خوب عمل می کنند؛ این چراغ ها همچنین قابل نصب روی لبه ها هستند.

چراغ های روشن کننده سطوح عمودی با نور رو به پایین، نورهای رو به پایینی هستند که طراحی آن ها به گونه ای است که علاوه بر دیوارهای جانبی فضای اتاق را نیز روشن می کند، اما برای اهداف نمایشی، روشنایی کافی ندارند.

تجهیزات Wall Grazing

تأسیسات روشنایی دیواری. برای روشایی دیوارها در لابی ها، کریدورها و فضاهای مرکزی استفاده می شوند و به ویژه برای سطوح بافت دار و صیقلی بسیار مناسب هستند.

تجهیزات نورپردازی تأکیدی

تجهیزات نورپردازی تأکیدی، امکان تابیدن نور را با تمرکز روی یک اثر هنری و یا سطوح بناها ایجاد می کنند.

چراغ های تأکیدی توکار، به عنوان یک نور رو به پایین پدیدار می شوند اما امکان چرخش و تنظیم زاویه پرتو را نیز دارند.

چراغ های تأکیدی چشمی مشابه نورهای رو به پایین هستند، اما  ظاهر آن ها نشان دهنده این است که قابلیت تنظیم شدن را دارند.

چراغ های تأکیدی چشمی، که مشابه نورهای رو به پایین هستند، اما ظاهر آن ها نشان دهنده این است که قابلیت تنظیم شدن را دارند.

سیستم های نورپردازی لبه ها، برای تأکید بر آثار هنری و ویترین فروشگاه ها طراحی شده اند. به دلیل سهولت و استفاده انعطاف پذیری آن ها، سرپیچ این لامپ ها می توانند روی هر نقطه ای از لبه مورد نظر قرار گیرند.

 

چراغ های کاو

چراغ­های کاو امکان نورپردازی رو به بالا را از عناصر مقعر یا دیگر عناصر معماری بسیار مؤثرتر از چراغ های نواری و همچنین بدون سایه های گود و عمیق را فراهم می کنند.

چراغ های کار

چراغ های کار مخصوص روشنایی یک فضای کار و در عین حال با کمترین بازتاب های زننده طراحی شده اند.

نورپردازی تزیینی

نورپردازی گوهر معماری است و در بسیاری از انواع بناها یک نقش مفهومی در سبک، دوره یا شکل بنا بازی می کند.

لوسترها، چراغ های تزیینی هستند که عموماً از تعداد زیادی لامپ التهابی تشکیل شده اند که اثری مشابه شعله های شمع دارند. لوسترها از سقف آویخته هستند و برای روشنایی عمومی در اتاق های ناهارخوری، سرسراهای بزرگ و دیگر فضاهای رسمی استفاده می شوند.

آویزها نیز، تجهیزات تزیینی آویخته از سقف هستند، به طورکلی، کلمه آویز، برای چراغ های آویخته شده که نسبت به لوسترها رسمیت کمتری دارند و در ادارات، رستورانها و بسیاری دیگر از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاق می شود. اغلب چراغ های آویز با لامپ های التهابی ساخته می شوند. این در حالی است که تغییرات مدرن با منابع فلورسنت و HID در دسترس می باشند.

لوسترهای نزدیک به سقف، شبیه به آویزها هستند، اما نزدیک به سقف نصب می شوند، تا امکان استفاده از آن ها در اکثر فضاها با ارتفاع سقف معمول وجود داشته باشد.

شمعدان های دیوارکوب، چراغ های بیش از حد آراسته و تزیینی هستند که روی دیوار نصب می شوند. نور اغلب شمع دان ها با لوسترهای همجوار هماهنگ می شوند، گاهی اوقات، این شمعدان ها تنها عنصر نورپردازی تزیینی هستند. شمعدان ها، سبک های متنوعی را ارائه می دهند، از انواع بلورین با لامپ های سرشعلهتا طرح های مدرن.

چراغ های مشغلی، لامپ های پایه داری هستند که ویژه نورپردازی رو به بالا طراحی شده اند. اغلب از منابع هالوژن یا نئون استفاده می شود. هرچند لامپ های فلورسنت فشرده باید برای کاربری های پذیرایی و تجاری مورد استفاده قرار گیرند.

فانوس ها، چراغ های روشنایی خارجی هستند که بر روی سقف ها، دیوارها، ستون ها و یا تیرهای چراغ برق نصب می شوند.

اغلب چراغ های تزیینی فقط در فضاهای داخلی قابل استفاده می باشند. تعداد کمی از انواع آن ها به طور قابل ملاحظه ای فانوس ها و بعضی از شمعدان های دیواری، برچسب رطوبت دارند. این بدین معنی است که آن ها می توانند در معرض باران مستقیم قرار گیرند و تاثیری در نورپردازی آن ها ندارد.